ادراک

ادراک

به نام آنکه هستی از او نام می گیرد    فلک، جنبش، زمین از او آرام می گیرد

       

مقدمه :

چه اتفاقی رخ می‌دهد که خیلی ها برای بالا رفتن خودشون از نابودی دیگران استفاده می کنند و خیلی ها برای بالارفتن خودشون همیشه سعی دارند به دیگران کمک کنند؟  خب شاید بتوان گفت اگر هرکسی به ذات هر عملی علم داشته باشد ابدا اگر گنا کند ، حتی بدترین ادم ها هم گناه نمی کنند و همه این تعارض ها و اختلافات از نحوه برداشت و تفسیر ادما از موقعیت می باشد که به آن ادراک می گویند.

ادراک چیست؟

ادراک یعنی برداشت و تفصیر من از موقعیتی که در آن هستم.

ادراک زیر بنای واقعی مفهوم  زندگی می باشد، پس خوش به حال کسی که ضمن اینکه به تفسیر خودش آگاه است، به تفسیر دیگران هم آگاه است، اون موقع ما دنیارو خیلی بزرگتر می بینیم و دیدمون به دنیا بازتر است. وقتی ادارک نداشته باشی زندگی رو اینطوری نگاه میکنید

داستان فیلی که از هندوستان اوردن و گذاشتن در اتاق تاریک و هرکسی یک طوری برداشت می‌کد اما اگر کسی بود اونجا شمعی روشن میکرد دیگه این همه اختلاف به وجود نمی‌امد و این شمع همان ادارک می باشد.

حالا ما باید چک کنیم که از موفقیت کجای فیل رو گرفتم یکی بینی فیل را گرفته، دیگری چشم فیل را گرفته و غیره گرفته مثلا یکی هست میگه میخوام فلان ماشن بخرم تا چشم اینو درارم خب این معلومه که از موفقیت پشگل فیل را گرفته است.

ادارک چه قسمتی از مغز ماست

هر اتفاقی که در بیرون رخ می دهد ابتدا از طریق حواس  گانه ما وارد مغز ما می شود و در مغز ما یک سری فیلتر ها وجود دارد که اطلاعات را دستکاری می کند. مثلا اگر با کسی که برخورد می کنید بوی عرق دهد خیلی ها می گن چه انسان بی نزاکتی اما برای یه عده دیگر که توی کارگاه ساختمانی کار می کنند انسان پر تلاش و زحمت کشی دیده شود. بعد از این فیلترها اطلاعات ارزش گذاری می شوند و زمانی که وارد دنیای مطلوب ما شده ما نسبت به آنها احساس و واکنش نشان می دیم. مثلا وقتی یک سخنران رد سخنرانی خودش شوخی می کند ، ممکنه که یک عده بخندند و یک عده دیگر ناراحت شوند در حقیقت بسیاری از اتفاق ها در دنیای بیرون رخ نمی دهنم بلکه در ذهن ما ساخته می شوند

هر کسی با ادراک خودش دنیارو می بیند

وقتی که ادارک رو یاد نگرفته باشی مانند شکل بالا یک عده نیمه پر لیوان را می بینند و یک عده نیمه خالی لیوان، یکی ممکنه بگه شربطه و کسی که مسئول آزمایشگاه هست به چشم یک ظرف آزمایشگاه به لیوان نگاه می کند. پس بسته به شرایط کاملا معنی ها متفاوت می باشد. پدر ومادری که ادرک بلد نباشند نمی توانند با فرزندانشون ارتباط برقرا کننده و همیشه با هم دعوا دارند وقتی متوجه نباشی شاگردت چطوری دنیا رو ادراک می کند چطوری می خواهید به اون آموزش بدید.

نحوه ادارک

حالا ما چطوری دنیا رو ادراک می کنیم؟

طوری که قبلا برای ما مفید بوده یا مغز ما فکر می کند برامون مفید است.

مثلا یک پدر و مادر فکر می کنند که تکنولوژی برای فرزندانشون مفید نیست پس نمی گذارند که فرزندانشون رایانه داشته باشند یا فرزند آنها یاد گرفته است که برای مواجه شدن با پدر و مادر خود باید با آنها دعوا کند چرا که فکر می کند دعوا براش مفید می باشد.

مقاله های بیشتر

 

کاربرد ادراک

  • میدونیم دنبال چی باشیم
  • جلوی تعارض های بیهوده رو می گیریم
  • خیلی زود قضاوت نمی کنیم
  • نیاز شاگردان ، فرزندان یا مشتریان خود را درک می کنیم
  • عدم استفاده از حافظه کاذب
  • گره زدن منافع ما با دیگران
  • تبدیل تهدید به فرصت

شما محدود به ادراکتون هستید

مثلا یه اتفاق تو مدرسه افتاده بعد مادره به فرزندش میگه که خاک بر سرت آبروی منو بردی، چرا اینکارو کردیو کلی غر میزنه از طرفی دوستان بچه به اون میگن که ایول کار خوبی کردی، زدی دهن معلم سرویس کردی حالا خودتان قضاوت منید که بچه نسبت به مادرش چه حسی داره و نسبت به دوستان خوش چه حسی دارد.

بزرگترین کاربرد ادراک توان دیدن از دید دیگران است    مهم نیست که تو چیکار میکنی   مهم اینه که اون چه حسی داره

کارمندی که گزارش نمی دهد هر چند اگر کارش عالی باشد و وقت گزارش دادن را نداشته باشد رئیس اون فکر می کند که کارمند از کار فرار میکند

همسری که همش سر کاره و وقتی برای خانواده نداره بعد میگه که من دارم برای تو زحمت می کشم اما اون فکر میکنه که تو توجهت به کارت هست نه به خانواده ات

مهم نیست که تو چه فکری میکنی مهم اینه که اون چه فکری میکن

پس مهم نیست که تو نیتت خیر هست یا نه مهم اینه که اون چه فکری میکند

ادراک برای شما چه اثری دارد؟ من از این به بعد دنیا رو قراره چطوری ببینم

خطاهی ادراکی

مراقب خطاهای ادراکی باشید چرا که اطلاعات را دستکاری می کنند

فیلتر :1اثر هاله ای

 

مثلا اکر شما این خانم را زیبا ببنی ناخودآگاه بقیه اعضای آن را هم زیبا می یینی یکه صفت هاله ای را تعمیم می دهید به بقیه صفت این خانم مثلا می گید این خانم صدای زیبایی دارد، باهوش است، پولدار می باشد و غیره و اثر هاله ای منفی هم داریم مثلا یک نفر که تو پیاده رو روی کارتن خوابیده رو به همین شکل فیلترهای ذهنی ما اینارو می سازد و تا ته طرف شکل می گیرد.

فیلتر 2:دانش فعلی شما

مثلا شما با خواند این مقاله دانش بیشتری یاد می گیرید و یاد می گیرید که چطور ادراک بهتری داشته باشید پس با این نتیجه یاد می گیریم

اول: رفتار هرکسی بهترین خودش بوده ، مثلا پدری که در خیابان بچه اش رو کتک می زند . آدمها بهترین رفتاری که بلدن از خودشون نشون می دهند. آیا زدن بچه در خیابان کاردرستی است؟

دوم : وقتی داستان زندگی کسی را بدونی نمی تونی ازش متنفر باشی پس وقتی کسی خطایی می کند به جای بحث با اون باید به اون آگاهی بدیم به دو دلیل یکی اینکه اون بهترین رفتاری که بلد بوده همین است و دوم چه داستانی توی زندگی این شخص بوده و یک اتفاق غلط اینه که خیلی از ما فکر می کنیم داستان زندگی نزدیکان خودمون میدانیم در صورتی که مگر نزدیکان ما داستان زندگی ما رو میدانند؟

پس با دانستن این اطلاعان دیگه نباید بگیم بیشوره ، نفهمه ، بی توجه و غیره باید بگیم آگاهی ندارد و مردم فقط به دنبال خواسته های خودشون هستند و به رفتارشون آگاهی ندارند مگر اینکه آموزش ببینند بنابراین با این فیلترهای دانشی جدید دگه نمیتونی از کسی متنفر باشید.

تمرین های ادارک

  • دیگران را قضاوت نمی کنیم

کاری که رسانه ها همیشه در حال انجام دادن هستند

  • پرسش در مورد ادراک دیگران با استقبال و به قصد یادگیری
  • مطالعه و یادگیری در مورد ادراک

admin

من محمد مرادی هستم مدرس مهارت های زنگی

دیدگاهتان را بنویسید